הפסיכולוגיה של מנהל העסקים

 בתוך התחום של מנהל העסקים, ההבנה של מורכבות ההתנהגות האנושית במקום העבודה היא בעלת ערך רב. למידה של תחום הפסיכולוגיה יכולה לסייע למנהלים בעולם העסקים לנווט ביתר קלות בתוך היחסים שבין העובדים למקום העבודה. בנוסף, ידע זה יכול לתרום רבות גם בתחומים של מנהיגות וארגון. במאמר זה, נחקור את הפסיכולוגיה של מנהל העסקים ונבין כיצד ההבנה של טבע האדם יכולה לתרום למי שעוסק בתחום.

 

פסיכולוגיה במקום עבודה

פסיכולוגיה במקום העבודה היא תחום המתמקד בהתנהגות האנושית במקום עבודה. מנהלים עסקיים אשר מבינים את העקרונות של הפסיכולוגיה במקום העבודה, יכולים ליהנות מהבנה מעמיקה יותר של הצוותים אותם הם מנהלים ושל הארגון בו הם פועלים בכלל.

בתואר המשלב מנהל עסקים ופסיכולוגיה, ניתן לרכוש כלים המאפשרים הבנה של הגורמים אשר מניעים את העובדים לעבוד בצורה יעילה יותר, תוך שהם חווים יותר סיפוק ממקום העבודה. ישנן אסכולות שונות בתוך עולם הפסיכולוגיה אשר עוסקות בדרכים לעורר מוטיבציה בקרב עובדים בארגונים.

שילוב בין פסיכולוגיה למנהל עסקים מספק גם את הכלים להנהגה אפקטיבית. זאת באמצעות הבנה של סגנונות הנהגה שונים וכיצד הם משפיעים על העובדים. באמצעות חקירה של תיאוריות פסיכולוגיה שונות, יכולים בוגרי התואר לדעת באיזו גישה כדאי לנקוט כדי להנהיג את עובדיהם בצורה היעילה ביותר. כמו כן, התואר מעניק גם כלים המאפשרים יצירה של תקשורת חיובית יותר. מקום עבודה בו ישנה תקשורת בריאה ומכילה, מקדם את הארגון כולו אל עבר הצלחה.

תקשורת חיובית במקום העבודה מאפשרת גם פתרון קונפליקטים בצורה בריאה יותר. תואר המשלב מנהל עסקים ופסיכולוגיה מאפשר הכרות עם שיטות שונות לפתרון קונפליקטים בתוך ארגונים. כאשר הם יצאו לחייהם המקצועיים, יוכלו הבוגרים לגשת לקונפליקטים מתוך הכרות עם שיטות גישור שונות.

 

כיצד ניתן ליישם שיטות פסיכולוגיות במנהל עסקים?

אם כן, כעת כאשר אנו מבינים כי פסיכולוגיה היא חלק לא מבוטל מעולם העסקים, כיצד ניתן למעשה ליישם שיטות פסיכולוגיות במנהל עסקים? ראשית, מנהלים יכולים להיעזר בעקרונות מתחום הפסיכולוגיה כדי לעודד את מעורבות העובדים בארגון. באמצעות הכרה במאמציהם ויצירת הזדמנויות ייחודיות, ניתן ליצור סביבת עבודה חיובית ואפקטיבית.

הכלים הפסיכולוגיים יכולים לסייע למנהלים לדעת כיצד לתת ביקורת בונה. חשוב להבין את ההשפעה שביקורת יכולה ליצור בקרב העובד. האופן שבו מתקשרים את הביקורת יכול להביא לתוצאות שונות בתכלית. בזכות ההכרות עם שיטות פסיכולוגיות שונות, יכולים המנהלים להעביר ביקורת באופן המעודד צמיחה ושיפור.

כמו כן, הבנה מעמיקה של נפש האדם יכולה לאפשר למנהלים לזהות את הצרכים של הצוותים אותם הם מנהלים. באמצעות הבנה זו יהיה בכוחם להתאים את שיטת הניהול שלהם לצרכים אלה. ניהול נכון ומותאם להרכב האנושי של הצוות יכול להביא לתוצאות יוצאות דופן.

 

כיצד יישום השיטות הפסיכולוגיות יכול להשפיע על הצלחת הארגון?

במקרים רבים הסוד להצלחתו של ארגון טמונה בשגשוג של ההון האנושי הפועל בתוכו. עובדים אשר נהנים משביעות רצון, אשר חשים סיפוק מעשייתם, יביאו ערך מוסף לארגון ויסייעו בתרומה להצלחתו. בוגרי מנהל עסקים ופסיכולוגיה מחזיקים בארגז כלים מגוון, אשר מאפשר קבלת החלטות מודעת ליצירת תחושה של שליחות ומוטיבציה בקרב העובדים.

יישום השיטות הפסיכולוגיות מביא עמו יתרונות רבים. אין ספק כי כל מנהל עסקי באשר הוא יכול להרוויח רבות מהיכולת לזהות ולפעול נכון לנוכח דפוסים אנושיים רבים. יעילות גבוהה יותר, מחויבות למקום העבודה וחדשנות, הם רק חלק מהיתרונות הרבים הנובעים מהשילוב בין שני התחומים. לכן, אין ספק כי מדובר במסלול לימודים יוצא דופן אשר מזניק את הבוגרים שלו למצוינות.

שתפו פוסט זה
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email